Pinterest • O catálogo mundial de ideias

Explora Panzer Meyer Kurt, Do e outros!

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

Waffen SS officers (from left) Hermann Weiser , Kurt Meyer & Hermann Besuden / March 28, 1943

SS-Obersturmführer Gerhard Bremer conferring with Kurt Meyer during the winter of 1941/42 on the defensive position in the area of Donets Basin. He received the Knight’s Cross for outstanding...

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS Kurt "Panzermeyer" MEYER (23 Dec 1910 – 23 Dec 1961) convicted of war crimes for the Ardenne Abbey massacre. Knight's Cross on 18 May 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 195th Oak Leaves on 23 Feb 1943 as SS-Obersturmbannführer and commander of SS-Aufklärungs-Abteilung "Leibstandarte SS AH"; 91st Swords on 27 Aug 1944 as SS-Standartenführer and commander of the 12 SS-Panzer-Div…